Teneriffa ·
Gran Canaria ·
Lanzarote ·
Fuerteventura ·
La Palma ·
La Gomera ·
El Hierro
katso kaikki kirjoitukset

“Kanariansaarilla harjoitteleminen on todellista luksusta”

21/11/2017
 auri

 

Rajoitteisille sopeutetulla urheilulla on Kanariansaarilla valtava vaikutus, joka havaitaan päivästä toiseen yhteisöjen ja urheilijoiden ponnisteluina ja sitoumuksena. Parhaiten tästä voi kertoa kuuluisa ”kanarialainen merenneito”.

Kyseessä on paralympialaisten uimari Michelle Alonso, joka voitti Ríon paralympialaisissa 2016 kaksi kultamitalia ja yhden kultamitalin Lontoossa 2012. Michelle kertoo portaalissamme, että “en koskaan odota voittavani mitaleita, haluan vain nauttia kokemuksesta, kilpailusta ja olympiauima-altaasta”. Lisäksi vaikka hän on voinut harjoitella lukemattomissa maissa ympäri maailmaa – joissa kaikissa häntä kutsutaan lempinimellä ”kanarialainen merenneito” – hänen mielestään Kanarian saaristossa treenaamisella on suurta lisäarvoa sen ainutlaatuisen ilmaston ja ihanteellisten ulkoilmaharjoitteluolosuhteiden ansiosta. ”Kanariansaarilla harjoitteleminen on todellista luksusta, aurinko paistaa lähes koko vuoden. Se on jotain aivan mahtavaa.”

Michelle Alonso on yksi monista Ademi Tenerifen urheilijoista. Kanarialaisen seuran tarkoituksena on rajoitteisten henkilöiden mukaan ottaminen yhteiskuntaan urheilun kautta, ja tästä tiedottaminen. Toinen esimerkki on seuran puheenjohtajan Carlos Correan jatkuva rajoitteisille sopeutettu urheiluharjoittelu. Hän on itse kuusinkertainen Espanjan mestari rajoitteisille sopeutetussa painonnostossa. Carlos toteaa, että kaikki saavutetut menestykset, sekä Michelle Alonson että toisen paralympialaisten uimarin Judit Rolon saavutukset “ovat edesauttaneet rajoitteisille sopeutetun urheilun edistämistä Kanariansaarilla”.

  • Tenerife
  • Urheiluvalmiudet
  • ESTEETTÖMÄT URHEILULAJIT
0 KOMMENTTI

Add new comment

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.